dooffy_header_jablko_2024.jpg dooffy_header_zena_2024.jpg

Často kladené dotazy související s ošetřením u zubního lékaře 


Jak se chovat po plombování zubu?

Po zhotovení amalgámové výplně (neboli "tmavá, šedá či stříbrná") se doporučuje 2 hodiny nekousat. Při zhotovení bílé plomby je možné jíst ihned.

Jak se připravit na plánovanou extrakci zubu?

Před plánovanou extrací zubů je vhodné přiměřeně se nasnídat. Doma si můžete připravit led na pozdější chlazení po výkonu a ujistit se, že máte nějaká analgetika (léky proti bolesti). Pokud Vám zubní lékař předepsal antibiotika, vezměte si je před výkonem přesně podle jeho instrukcí. Pokud užívaté léky ovlivňující srážlivost krve případně jiné léky rizikové pro chirurgické výkony v dutině ústní, je nutné se o jejich případném vysazení nejprve poradit se zubním lékařem, sami si dávkování léků neupravujte.

Co dělat po extrakci ("vytržení") zubu?

V den provedení výkonu byste neměli extrakční ránu ničim vyplachovat, aby se mohla vytvořit krevní sraženina. Dále je vhodné ránu ledovat a v případě potřeby užívat analgetika. Dodržujte klidový režim. Pokud se objeví výraznější krvácení z extrakční rány, nevyplachujte, proveďte kompresi rány tamponem (či přežehleným čistým kapesníkem) ve skusu na několik minut. Strava by měla být kašovitá. Vyhněte se kouření a alkoholu. Od druhého dne již můžete ránu začít vyplachovat antiseptiky případně bylinkami. Pokud se objeví horečka, zimnice, nepřiměřeně vysoká bolest, otok nebo krvácení, navštivte stomatologa.

Jak se chovat po bělení?

Po bělení mohou být zuby nějakou dobu citlivé na studená a teplá jídla a také nápoje, proto je lepší se jim vyhnout. Důležité je také dodržovat tzv. bílou dietu, kdy se z jídelníčku dočasně musí vynechat všechna jídla a nápoje, které způsobují ukládání pigmentů jako např. káva, černý čaj, víno, borůvky apod. Délka trvání bílé diety závisí na typu bělení. U ordinačního bělení se dodržuje 2-3 dny. U domácího bělení je nutné ji dodržovat celou dobu bělení a ještě týden po něm.

Je nutné plombovat mléčné zuby?

Ano. I mléčné zuby je vhodné včas sanovat. Neošetřený zubní kaz mléčného zubu může rychle postupovat a způsobit zánět nervu doprovázený krutými bolestmi. Takovou situaci je někdy nutné řešit i extrakcí dočasného zubu. To je spojeno s nepříjemnými zážitky, které si pak dítě pamatuje celý život. Je-li navíc dočasný zub extrahován předčasně, o několik let dříve, než měla nastat jeho spontánní výměna za stálý zub, může to mít za následek posun okolních zubů do vzniklé mezery. Následkem toho pak prořezávají stálé zuby ve špatném postavení a často je pak nutná drahá ortodontická léčba. A i pokud by se situace nevyvinula tak dramaticky, není dobré v ústech nechávat neošetřené kazivé léze. Snadno se totiž mohou rozšířit i na ostatní zuby. To je rizikové především pro prořezávající stálé zuby, které ještě nejsou dostatečně mineralizované a tedy nejsou příliš odolné proti kazu.


Otázky týkající se ústní hygieny


Stačí si čistit zuby 2x denně po 3 minuty?

Doba ani počet čištění zubů není tak důležitý, jako správná technika čištění. Po čištění musíte jazykem cítit, že zuby jsou dokonale hladké. Důležité je také nezanedbávat mezizubní hygienu. Správnou ústní hygienu je také vhodné podpořit správnými stravovacími návyky s omezením sladkých jídel a úplným vynecháním slazených nápojů.

Je lepší zubní kartáček s měkkými nebo tvrdými štětinami?

Příliš tvrdá vlákna mohou poškozovat dásně a způsobit obnažení zubních krčků. Vhodnější je používat kartáčky označené soft, super soft nebo ultra soft.

Ochrání ústní voda místa, kam se nedostane kartáček?

Ústní voda nedokáže sama od sebe odstranit plak, takže bez mechanického čištění nás neochrání. Slouží jako doplněk po důkladném očištění zubů a mezizubních prostor kartáčkem a mezizubními kartáčky či dentální nití.


Pokud budu pravidelně používat zubní pasty a ústní vody s fluorem, jsem dostatečně chráněn před zubním kazem?

Ne zcela. Pokud jsou zuby pokryté plakem, fluor je neochrání. Důležité je zuby mechanicky očistit kartáčkem.

Pokud mají moji rodiče špatné zuby, budu mít taky špatné zuby?

Dobrá zpráva je, že zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné choroby. Genetika zde hraje roli pouze u 10% případů. Rozhodující je správně prováděná ústní hygiena.

Pokud mi při čištění zubů krvácí dásně, mám je šetřit?

Krvácející dásně svědčí o probíhajícím zánětu dásní. Příčinou zánětu je nedostatečná hygiena a neodstraněný zubní kámen. Dáseň je naopak nutné i přes krvácení masírovat měkkým zubním kartáčkem směrem od dásně k zubu a nezapomínat ani na mezizubní kartáčky. Při poctivém čištění zánět do 14 dnů odezní a krvácení zmizí.

Co je příčinou zápachu z úst?

Za zápach z úst jsou zodpovědné bakterie obsažené v zubním plaku na zubech, hřbetu jazyka a tvářových sliznicích. Pro jeho odstranění je nezbytná správně prováděná ústní hygiena a odstranění všech retenčních míst plaku zubním lékařem.

Onemocnění zubů a dásní poznám podle toho, že se objeví bolest?

Zubní kaz v počátečních stádiích nemusí bolet. Paradentóza probíhá dlouho také skrytě. Když se objeví první příznaky paradentózy, bývá již závěsný aparát zubu často nevratně poškozen. Proto i v případě, že netrpíte žádnými obtížemi, je nutné chodit na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři, který je schopen včas detekovat kaz i počínající porodontitidu.

Mám strach, že mi po odstranění zubního kamene vypadnou zuby. Je to pravda?

Někteří lidé se domnívají, že zubní kámen není dobré odstraňovat, protože jim „zpevňuje“ zuby. Není to ale pravda. Zuby spojené kamenem se sice zdají pevnější, jenže bakterie obsažené v zubním kameni produkují kyseliny, které rozpouštějí kost, ve které je zub upevněn. Tento proces devastace kosti je bezbolestný, takže o něm pacient často ani neví. Pomalu ale jistě postupuje až do terminálního stádia, kdy je kost kolem zubu zcela destruovaná a zub vypadne. Správné je tedy zubní kámen důkladně odstranit a pokud se zuby viklají (u pokročilého stavu parodontózy) pak je možné je zpevnit adhezivní dlahou.



 



povinný údaj
povinný údaj
povinný údaj

Položky označené symbolem povinný údaj jsou povinné údaje.

 
Copyright © 2014 - 2024 Fajne zuby s.r.o..
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

MUDr. Kamil Mazuch

Vráclavská 1281
739 34 Šenov

GPS: N 49°47.15208', E 18°22.28097'

Telefon: +420 596 887 404

www.fajnezuby.cz