dooffy_header_jablko_2024.jpg dooffy_header_zena_2024.jpg

Prevence

 

Zubní kaz


Za vznik zubního kazu jsou zodpovědné bakterie, které se nachází v zubním plaku na povrchu zubů. Živí se cukry z naší potravy a produkují kyseliny, které demineralizují (odvápňují) sklovinu na povrchu zubu. Pokud je postižen pouze povrch skloviny, lze ještě proces odvápnění zastavit důkladným čištěním. Pokud však pronikne hlouběji, vznikají dutinky, které již ani dokonlým čištěním nelze zahojit. Bakterie pak pronikají do takto naleptaných otvorů a postupují stále hlouběji, tak dochází ke zvětšování kazu. Pokud dojde kaz až k dřeňové dutině s nervem, vzniká v zubu zánět, který se obvykle projevuje krutou bolestí. Pokud není léčen, pronikne infekce i pod kořen zubu do kosti, kde vyvolá zánět kosti. Kazivost zubů není dědičná, je ovlivněna pouze čištěním a stravou. Čistý zub neonemocní.
 
           
            kaz v mezizubním prostoru procházející sklovinou až do zuboviny                 hluboký kaz pod plombou zasahující až k nervu
 

Parodontóza


Některé druhy bakterií žijící v zubním povlaku v oblasti zubního krčku zase dokáží svými kyselinami narušit pevné spojení dásně se zubem a pokud postupují hlouběji pod dáseň, narušují ukotvení zubu v kosti. Tento proces sice probíhá pomalu a nebolestivě, trvá několik let, avšak je nevratný a má vážné důsledky. Zub se stává viklavým a nakonec je nutné jej extrahovat. Tomuto procesu si říká parodontóza. Pouze 10% případů má parodontózu dědičnou. V 90% případů je způsobená pouze nesprávnou technikou čištění zubů.
 
                                        
modrá šipka označuje, kam má dosahovat kost u zdravého parodontu, zelená šipka ukazuje hranici kosti při parodontóze
 
 

3 pilíře zdravých zubů:


1. Základem prevence kazu i paradontózy je tedy pečlivá ústní hygiena. Tu Vám rádi ukážeme, pokud navštívíte dentální hygienistku.

2. Dalším pilířem je strava se sníženým příjmem cukrů a pokud možno úplným vyloučením slazených nápojů z Vašeho jídelníčku.

3. Nezapomínejte také 2x ročně absolvovat preventivní prohlídku, při které je možné zachytit kazy již v počátečním stádiu.



Zuby je nutné čistit ráno aspoň 3 minuty a večer 5 minut. Vhodný je měkký kartáček. Na pastě tolik nezáleží, ale měla by obsahovat aspoň 1450 ppm fluoridů, které podpoří remineralizaci odvápněných zubních ploch. Večer je nutné čištění doplnit o mezizubní hygienu, bez ní nelze zabránit kazům. Takže samozřejmostí jsou dentální nitě a mezizubní kartáčky. Klienti s překříženými zuby nebo nevhodně skloněnými mohou využít také solokartáčky. Večer po vyčištění již nejíst ani nepít nic sladkého. Toto je základ. Kromě něj je vhodné 1-2x ročně (dle potřeby) navštívit dentální hygienistku, která zuby nejen dokonale očistí, ale může Vás upozornit na případné nedostatky v hygieně. Především však odstraní poddásňový zubní kámen, který představuje semeniště bakterií. Zubní kámen vzniká mineralizací dlouhodobě nečištěného plaku (povlaku na zubu) a je příliš tvrdý na to, abyste si jej mohli odstranit sami. Z dlouhodobého hlediska kámen velmi výrazně dráždí dáseň a způsobuje tak paradentózu.


                                                                               
 

Na preventivní prohlídku i na dentální hygienu se můžete objednat telefonicky u sestry nebo se můžete přijít domluvit osobně (není možné objednání mailem ani sms zprávou).
 
 
Copyright © 2014 - 2024 Fajne zuby s.r.o..
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

MUDr. Kamil Mazuch

Vráclavská 1281
739 34 Šenov

GPS: N 49°47.15208', E 18°22.28097'

Telefon: +420 596 887 404

www.fajnezuby.cz